Tartışma:Amerika Birleşik Devletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje GM (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki GM maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje GM kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

yalnızca amerika nın 50 değil 51 eyaletten oluştuğunu söylemek istedim. bunları sıralarsanız(ilgili bilgileriyle) hiç fena olmaz aslında. tabi her şey zamanla olacak. iyi günler

yine ben. amerikan arması yanlış. harita da öyle. belki haritanın ölçeğinden ama hawai adaları ABD nin kontrolü altındadır. armaya gelince, şu an savaşta olduğu için kartal başı oklara doğru olmalı. yani sağa bakmalı. bunlar amerika için önemli ayrıntılar bence. iyi günler...

Kartalın başı İngilizce vikipedia'da da beri ki tarafa dönük değil ,,ayrıca Havai adalarını ben haritada görebiliyorum,51.eyalet neresi pek anlayamadım eyaletin ismini yazarsan mutlu oluruz,bnlar önemli ayrıntılar bunları atlamamak gerek değil mi?--Kızıl Şaman 14:28, 23 Şubat 2008 (UTC)-

sanırım arkadasın 51ıncıden kastı washıngton dc fakat orası amerıkanın merkezı oldugu ıcın burayı hıc bır eyalete almayıp her eyaletin eşit olmasını sağlamışlardır.

Irak ABD'nin eyaleti degildir:[kaynağı değiştir]

Irak ABD'nin eyaleti degildir.Degiştirilmesi gerekir.--Çekirge mutluay 21:18, 22 Haziran 2008 (UTC)

  • çıkartıldı, teşekkürler.. --kibelemesaj 21:19, 22 Haziran 2008 (UTC)

ABD nin resmi dili[kaynağı değiştir]

merhabalar, türkçe ABD sayfasında abd nin resmi dili ingilizce(27 eyalette)ve fransızca(13 eyallette) olarak verilmiş. ingilizce USA sayfasında ise; offical languages: none at federal level olarak geçiyor. Ayrıca biraz araştırdım internetten fransızca sadece luisiana da resmi dil sanırım. kısacası bu nonuyla ilgili biraçık var sanırım. saygılarımla, Erdinç ŞAHİN

Kaynak belirtilmeli olan bazı yerler:[kaynağı değiştir]

Amerika, bir başkanın seçimle iş başına geldiği modern demokratik ilk cumhuriyettir. İle başlayan kısım: Fransız Devrimi'nin öncüsü olmuştur, lafı tam doğru olmayabilir, çünkü fransızlar, abd den çok ingilizler harekete geçirmiştir. Magna Carta, vs, demokrasinin gelmesi. Bir de milliyet, eşitlik gibi fikirler var ama oraların da bir incelenmesi gerekiyor sanırım. Bu imzasız yazı HefeD (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

In God We Trust[kaynağı değiştir]

In God We Trustin ulkenin slogani oldugunu ilk defa duyuyorum ve kaynak gosterilmesi gerektigini dusunuyorum. Komunist SSCB'ye bir tepki olarak 1$'lik banknotlara 1900'lu yillarda bu slogan eklenmistir fakat bu ulkenin slogani oldugu anlamina gelmez.--Iggy 16:59, 23 Ocak 2009 NASA bir sivil örgüttür r(UTC)

İngilizce ve ispanyolca da resmi dil değilmi 7 eyalet ve deniz aşırı topraklar bu dili konuşmuyormu? evet eee ozamn.....

Wikipedia'ya(Ingilizce) gore In God We Trust resmi slogani. Ama benim asil deginmek istedigim nokta turkceye cevirisi. Inandigimiz tanrimizdir duzgun bir ceviri mi gercekten? Bence tanriya inaniriz/guveniriz tadinda birsey daha uygun gibi. Aslinda tanriya tevekkul etmek gibi bir anlam var sanirim daha cok ama o sekilde abzurt bi ceviri olur tabi.192.38.66.116 12:16, 7 Ekim 2009 (UTC)

ABD nin Resmi Dili[kaynağı değiştir]

ABD nin resmi dili konusunda pek tanim yapilmamaktadir.10 a yakin eyalette ve ozerk yerlerdde ve deniz asiri topraklariyla ispanyolca,Diger eyaletlerde ise ingilizce konusulmaktadir bu 2 dili duymak cok olasidir.Ama guney kesimde(Los Angeles,Miami Florida,New Mexico,Texas,Arizona vs vs...Bu gibi guney eyaletlerinin resmi dili ispanyolca"dir....

  • ABD'nin resmi dili İngilizce'dir. Bu nerede hangi eyalette olursanız olun değişmez. Bakınız New Mexico'nun İngilizce maddesinde %67 İngilizce, %29 İspanyolca olarak yazıyor. Hem bir resmi dilin olmadığınıda belirtiyor. Ayrıca New Mexico'nun (Bu kadar New Mexico'nun üstünden gittiğimin nedeni ise en İspanyol olarak bilinen eyalet olduğu için.) resmi sitesinde görüldüğü gibi dil İngilizce'dir. Yani her zaman öncelik İngilizce'dedir. Ayrıca sizden ABD'nin İngilizce maddesine bakmanızı istiyorum. Oradada ayrıntılı bilgiyi bulacaksınız..--C. Jones msj 13:42, 12 Temmuz 2009 (UTC)

Nüfus?[kaynağı değiştir]

1.674.056 ben mi yanlış okuyorum yoksa ABD'nin nüfusu gerçekten bir milyon altı yüz yetmiş dört bin mi? Benim bildiğim kadarıyla nüfusları 300.000.000 civarı Sarsıntı - mesaj 13:16, 6 Ekim 2009 (UTC)

KONUYA İLİŞKİN[kaynağı değiştir]

...Sadece Meluncan'ların Nüfusu Dörtmilyon'u Geçmiştir.--Malcomx571 22:04, 13 Ekim 2009 (UTC)13,10,2009 NOT:DEVAM EDCEK

ABD resmi díl[kaynağı değiştir]

Oncelik elbetteki ingilizce ama % 70 leri gecen oranla miami de ispanyolca konusulur.6 eyalette ve sanirim 2 ozerk toprakda resmi dildir yani ingilizceden sonra encok ispanyolca konusulur fransizca ise new hampshire luisiana ve Kanada ya yakin kisimlarda az cok konusulan dildir

Nida081

Not:Hatta basbakan Obama ABD nin statude 2. olarak resmi dil yapacagini da vurgulamisti....

Eyaletler[kaynağı değiştir]

50 eyalet ve bir federal sehirden olusur o da Washington DC dir. Yani yonetim merkezdir....

ırk mı?[kaynağı değiştir]

Amerikada yaşayanlar bir ırk değiillerdir. Farklı milletlerden insanları vardır.O yüzden bir ıırk denmesi yanlıştır.Bu imzasız yazı Fiba (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

genede fransa dahil birçok avrupa ülkesi amerkan ırkını tanıdığı için resmiyette ırk olarak geçer. kothreqer

Amerikan ulusu vardır, Fransız-İngiliz melezlemesi. Afro-Amerikan kökenlilerde zencileri oluşturur. Beyaz-siyah karşıtlığı buradan köken almaktadır.88.252.55.105 22:14, 2 Eylül 2011 (UTC)

Fransızlar daha çok kanadayı kolonileştirmiş anlaşılan, orada resmi dil fransızca ağırlıklı. ABD ingiliz ve anglosakson güdümündedir.88.224.97.204 22:02, 21 Kasım 2011 (UTC)

Aynen.78.186.124.15 06:57, 6 Temmuz 2012 (UTC)

sayfa küçüklüğü[kaynağı değiştir]

sayfanın yarısından çoğu silinmiş.... kothreqer

Yahudi[kaynağı değiştir]

ABD nüfus sayımında yahudiler ayrı bir ırk olarak nitelendirlmezler

Antlaşma[kaynağı değiştir]

1783 antlaşmasının Paris değilde Versay Antlaşması olması lazım değilmi? --88.231.191.92 19:04, 4 Mart 2013 (UTC)

Yok, Paris Antlaşması (1783).--RapsarEfendim? 23:01, 4 Mart 2013 (UTC)